tr en
Menopoz-Takibi

İstanbul menopoz; adet kanamasının durması, kesilmesi anlamına gelmektedir. Menopoz öncesi dönem ve menopoz sonrası dönemde kadın; fizyolojik ve psikolojik değişimler yaşamaktadır. Bu süreçte bazı kadınların uzman hekimlerden destek alması gerekebilmektedir.

İstanbul menopoz yaşı; her kadında farklılık göstermekle birlikte genetik faktörler, çevresel faktörler, hormonal denge ve yaşam tarzı belirleyici rol oynamaktadır. Türkiye’de menopoz yaşı 47 ila 51 yaş arasıdır. 40 yaş öncesinde menopoza girilmesi erken menopoz olarak tanımlanırken, rahim ya da yumurtalıklarda geçirilen operasyonlar sonucunda kanamanın kesilmesi cerrahi menopoz olarak tanımlanmaktadır.

Menopoz Belirtileri

Menopozun en sık yaşanan belirtilerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

  • Aşırı terleme, sıcak basmaları
  • Sinirlilik ve alınganlık
  • Duygu durum bozuklukları
  • Sık sık ağlama nöbetleri
  • Unutkanlık ve konsantrasyon bozukluğu

Söz konusu şikayetler psikolojik destek, yaşam tarzında uygulanacak değişiklikler ile atlatılabilmekle birlikte östrojen üretiminin azalması ve son bulması nedeni ile ciddi fizyolojik problemler de yaşanabilmektedir. Kemik sağlığının bozulması ve kemik erimesinin başlaması; kalp ve damar sağlığının bozulması, damar sertliği problemlerinin başlaması gibi durumlarda erken tanı ve nitelikli önlemler alınabilmesi amacı ile menopoz takibine başvurulması önerilmektedir.

İstanbul Menopoz Tedavisi

İstanbul menopoz tedavisi; menopoz öncesi ve sonrası dönemde yaşanılan şikayetleri ortadan kaldırmaya yönelik uygulamalar bütünüdür. Menopoz kadın yaşamında doğal bir süreçtir ve bu süreçte yaşam kalitesinin korunması amaçlanmaktadır. Hormon eksikliklerinin ve açığa çıkaracağı tehlikelerin önüne geçilebilmesi amacı ile hormon tedavisi uygulanabilmektedir. Ancak her adın bedeni kendine özgüdür ve bu süreçte uygulanacak yöntemler de her kadına özgü şekilde planlanmalıdır.

Menopoz hakkında detaylı bilgiler için; 0 (212) 230 22 22 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir