tr en
Rahim-Ağzı-Kanser-Aşısı

İstanbul rahim ağzı kanseri; meme kanserinden sonra en sık görülen kanser türlerinden biridir. Yapılan araştırmalar sonucunda genellikle Human Papilloma Virüsünün neden olduğu söz konusu kanser türüne karşı alınacak önlemlerden biri de söz konusu virüse karşı koruma sağlayan HPV aşısı yaptırmaktır.

İstanbul HPV aşısı; aynı zamanda rahim ağzı kanseri aşısı olarak da tanımlanmaktadır. Rahim ağzı kanserine neden olabilen HPV virüsü; genellikle cinsel yolla bulaşmaktadır. Bu nedenle cinsel yaşamda sağlık açısından alınabilecek tüm önlemler alınmalıdır. Aynı zamanda;

  • Birden fazla cinsel partnere sahip olma
  • Erken yaşta cinsel deneyim yaşamış olma
  • Fazla sayıda doğum yapma
  • Sigara bağımlılığı
  • Bağışıklık sistemi hastalıklarına sahip olma

gibi durumlarda rahim ağzı kanseri riskinin arttığı unutulmamalıdır. Risk faktörlerinin varlığında erken tanı amacı ile rutin Smear testine başvurulması önerilmektedir.

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı Ne Zaman Yapılmalı?

İstanbul rahim ağzı kanseri aşısı günümüzde Türkiye’de 2 farklı şekilde uygulanmaktadır. İlk cinsel deneyim yaşanmadan 11- 12 yaşlarındaki kız ve erkek çocukları aşılanabilmektedir. En erken 9 yaş uygun görülmektedir. 15 yaş öncesinde 2 doz; 15 yaş sonrasında ise 3 doz şeklinde yapılması önerilen rahim ağzı kanseri aşısı sonrasında rutin rahim ağzı kanseri tarama testlerine devam edilmesi önerilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir