tr en
Anorgazmi

ANORGAZMİ (Orgazm Olamama)

Orgazm nedir, orgazm olamama nedir, orgazm olamama nedenleri, orgazm olamama tedavisi soruları ile ilgili bilgilendirme yazısıdır.

Cinsel ilişki belirli evrelerden oluşmaktadır;

  • Uyarılma evresi, genital bölgelere ve meme uçlarına kan akışının yoğunlaştığı evredir.
  • Plato evresi, cinsel uyarılmadan dolayı vajinanın 1/3 lük kısmın kan dolaşımının yoğunluğundan dolayı vajinanın şekli değişir, birleşmeye hazır olunan evredir.
  • Orgazm evresi, cinsel ilişki sırasında en kısa süren evredir. İlişki sırasında hazzın en yüksek noktaya ulaşmasıyla makat ve vajinada görülen ritmik kasılmalarla görülür. Bu kasılmalar ortalama 3-15 defa gerçekleşir.
  • Çözülme evresi, bu süreçte daha önceki evrelerin kaybolup, vücudun normale döndüğü zamanı kapsar.

Orgazm Nedir?

Cinsel ilişki esnasında hazzın doruk noktasına ulaştığı ve vajina, makad bölgesinde ritmik kasılmaların yaşandığı evreye Orgazm denir. Cinsel uyarılma devam ederse birden fazla orgazm evresi yaşanabilir.

Anorgazmi Nedir?

Cinsel uyarılara beynin vücutla eş zamanlı olarak verdiği tepki olarak tanımlayabileceğimiz orgazm, tanımından da anlaşılacağı üzere beyinle gerçekleşen bir deneyimdir. Yani, orgazm olmada en büyük etken beynimiz, vajina, penis, g noktası ve klitoris orgazm olmamız için yardımcı faktörlerdir.

Anorgazmi, cinsel ilişki sırasında orgazm olunamaması, geç olunmasıdır. Yeterli uyarana sahip olunduğu halde orgazm olunamaması veya geç olması anorgazmi olarak tanımlanır.

Anorgazmi Türleri

  • Klitoral Anorgazmi: Dış genitalyada idrar deliğinin hemen üstünde yer alan yaygın sinir uçlarının bulunduğu organa klitoris denir. Klitoris, kadınlarda cinsel uyarılmanın en yoğun hissedildiği organdır. Mastürbasyon esnasında klitoral orgazma ulaşamama durumuna klitoral anorgazmi denir.
  • Coital Anorgazmi: Cinsel birleşme esnasında yani penis vajinadayken orgazm olamamadır. Kadınların büyük bir çoğunluğu coital orgazmı yaşayamamaktadır.
  • Rasgele (random) Anorgazmi: Kişinin zaman zaman orgazmı yaşaması, zaman zaman yaşayamaması şeklinde kendini gösteren anorgazmidir.
  • Erken Orgazm: Çok nadiren görülse de, orgazmın beklenenden daha kısa sürede gerçekleşmesidir.

cinsel-isteksizlik

Anorgazmi Nedenleri

İstanbul Orgazm olamama yani anorgazmi nedenlerini fiziksel ve psikolojik olarak ele almak gerekir. Bu nedenle tanının doğru konulabilmesi için jinekolojik muayene olmak gerekmektedir. Vajinada yer alan enfeksiyon, vajinal kuruluk veya ağrılı ilişki (disparoni), vulvar vestubilit sendrom semptomları tedavi edilmelidir.  Bunların dışında, şeker, kalp hastalığı gibi kronik hastalıklar anorgazmiye neden olabilmektedir.

İstanbul Orgazm olamamanın en yaygın nedeni ise kişilerin anatomik yapıları ve cinsellikle ilgili yeterli bilgiye sahip olmamalarıdır. Eş tutumu da anorgazmi de önemli bir etkendir. Eşin partnerini yeterince uyaramaması, ilişkiye hazırlayamaması, eşin deneyimsiz oluşu da bir diğer etkenler arasında sayılabilir.

Cinsel kimlik yaşının olgunlaşmaya başladığı evrelerde yaşanan travmalar, sorunlu ergenlik, ilk cinsel deneyimde yaşanan travmatik deneyimler, cinsel taciz veya tecavüz öyküleri anorgazmiye neden olabilmektedir.  Kontrol duygusu gelişmiş kadınlarda anorgazmi görülme oranı da yüksektir.

Tüm bu nedenlerle birlikte anorgazmi tedavi edilebilir bir semptomdur.

Anorgazmi Tedavisi

Anorgazmi tedavisinde atılacak ilk adım, uzman jinekolog hekim tarafından yapılacak jinekolojik muayenedir. Bu muayene sayesinde orgazm olmayı engelleyen anatomik sıkıntılar için uygun tedaviler sunularak psikolojik desteğe başlanır. Psikolojik süreçte, detaylı cinsel öykünün alınmasından sonra kişinin bilgilendirilmesini kapsayan cinsel bilişsel terapi ve orgazm olmanın öğretilmesini içeren davranışsal cinsel terapi süreçleri ile sonlanmaktadır. Terapi süreçlerinin ardından uygulanan hipnoterapi ile süreç daha da verimli hale getirilebilmektedir.

Anorgazmi, tedavi edilebilir bir semptomdur.

Klitoris Estetiği (Hoodoplasti) hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki tıklayınız.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir